Z wizytą w Muzeum Miedzi w Legnicy

Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła historycznego uczestniczyli w lekcji muzealnej, którą poprowadził Pan Konrad Byś, historyk i kierownik Działu Historii w Muzeum Miedzi w Legnicy. Otwiera ona projekt pod nazwą ,,Znamy patronów naszych ulic. Sławni Legniczanie”.

Pierwsza z cyklu lekcja poświęcona została wybitnemu popularyzatorowi historii regionu, człowiekowi, który w 1962 roku założył Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk, w którym był prezesem do roku 1969. Tadeusz Ignacy Gumiński występował jako opiekun zabytków, związał się z Polskim Towarzystwem Turystyczno - Krajoznawczym. Był autorem wielu artykułów  o tematyce krajoznawczej i historycznej. Napisał przewodnik po Legnicy. Zaangażował się w tworzenie monografii poświęconej Legnicy. Był także redaktorem rocznika ,,Szkice Legnickie”.

Tadeusz Gumiński, urodził się w 1906 r r. w Żychlinie. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat służył w harcerstwie, które miało wpływ na kształtowanie jego patriotycznych postaw. Od 1939 r. działał w konspiracji wojskowej w obwodzie zamojskim. Był żołnierzem Armii Krajowej. Został aresztowany w 1944 r. i przetrzymywany w więzieniu na Zamku w Lublinie. Skazany następnie w 1945 r. na karę śmierci, który to wyrok zmieniono na wyrok 10 lat więzienia. Po odbyciu wyroku mieszkał z żoną i dwiema córkami w Malczycach, skąd do Legnicy przeniósł się z rodziną w 1959 r.

Za zasługi otrzymał liczne odznaczenia, m.in.: Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Kawalerski Krzyż Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony dla Dolnego Śląska, Zasłużony dla Miasta Legnicy. Otrzymał także tytuł ,,Honorowy Obywatel Legnicy”.

W 2023 roku przypada dwudziesta rocznica śmierci Tadeusza Ignacego Gumińskiego.

Autor: Anna Kurowska-Adamowicz

Wytworzono:2023-03-04 22:25przez: Anna Kurowska-Adamowicz